Na czym można oszczędzić, aby ratować domowy budżet?
Każde gospodarstwo domowe ma jakieś wpływy finansowe, lecz ma również wydatki. I czasem są one tak duże, że niemalże przekraczają zarobki.
Powstaje więc pytanie, jak ratować domowy budżet? Na czym można zaoszczędzić, aby choć trochę odłożyć do przysłowiowej skarbonki?
Jednym ze sposobów na ratowanie domowego budżetu, gdy wpływy są małe i nie ma perspektyw na większe zarobki lub na dodatkowe dochody jest oszczędne gospodarowanie tym, co jest.
Na czym można oszczędzić?
Nie na wszystkim da się oszczędzić. Na pewno nie da się oszczędzić na lekach, bo gdy są potrzebne, to są potrzebne i trzeba je kupić i brać, aby się wyleczyć.
– Lecz da się już oszczędzić na spożyciu energii elektrycznej, gdy będziemy umiejętnie korzystać z prądu.
– Uda się również oszczędzić na wodzie i nie dopuszczać do tego, aby leciała, gdy nie musi.
– Da się oszczędzić na środkach higienicznych zastępując je czymś innym. I tak na przykład ręczniczki kuchenne papierowe można zastąpić ścierkami do naczyń wielorazowego użytku, które potem są prane. Tak robili ludzie dawniej, gdy jeszcze papierowe ręczniczki nie były tak powszechne. Poza tym wiele środków służący do celów sanitarnych można wykonać samodzielnie zamiast je kupować, jak na przykład płukanki do włosów, które możemy przygotować z ziół rosnących wokoło lub skorupek po orzechach włoskich. Samodzielnie można również przygotować pasty służące do czyszczenia na przykład zlewu, garnka, czy kubka, który zaszedł herbatą. Wystarczy do tego tylko zwykły piasek i ocet.
– Lecz zawsze i najwięcej pieniędzy możemy oszczędzić na artykułach spożywczych.
Jak oszczędzić na jedzeniu?
Odżywianie jest konieczne do tego, aby żyć. Bo dzięki temu, że spożywamy określoną ilość zbilansowanego pożywienia może pracować nasze serce i mogą pracować nasze płuca, może krążyć krew w naszych żyłach a ciało mieć odpowiednią temperaturę, pracować też mogą wszystkie inne organy w naszym ciele. Właściwe i dobrze zbilansowana dieta zapewnia naszemu organizmowi zdrowie ogólne i dodaje energii.
Dlatego też odpowiadając na pytanie: jak oszczędzić na jedzeniu trzeba zaznaczyć, że nie chodzi o to, aby się głodzić w ramach oszczędzania. Leczo chodzi o to, aby nie marnować pożywienia i poprzez to nie wyrzucać swoich pieniędzy na śmietnik.
Dziś w krajach rozwiniętych marnuje się dużo jedzenia. Żywność marnuje się także w Polsce często wyrzucając ją do śmieci. I mało kto pomyśli wówczas, że wyrzuca do kosza własne ciężko zarobione pieniądze. A wystarczyłoby tylko się zatrzymać, zastanowić i użyć pozostały pokarm do sporządzenia innych dań bardzo smacznych i wartościowych pod względem odżywczym.
Pragnąc oszczędzać i budować domowy budżet nie wolno marnować i wyrzucać niczego, co nadaje się do zjedzenia, co nie jest popsute, zanieczyszczone, czy przeterminowane. Wystarczy tylko trochę dodatkowej pracy i wyobraźni a oszczędności domowe same się zbudują.
W dwudziestym pierwszym wieku naprzeciw nam wychodzą wspaniałe i ułatwiające życie urządzenia techniczne, jak lodówki i zamrażalki, w których możemy mrozić absolutnie wszystko czego nie jesteśmy w stanie od razu zużyć a co przyda się do wykorzystania w następnych dniach a nawet tygodniach. Tym sposobem zaoszczędzimy nie tylko produkty spożywcze, lecz również gaz lub prąd oraz własny czas, który musielibyśmy stracić na przygotowanie czegoś, co teraz możemy zamrozić, albo tylko schować do lodówki.
Co więc robić?
Każdego dnia w naszych domach pozostaje wiele resztek pokarmowych, które są nienaruszone przez domowników, bo pozostały w garnku, czy na patelni, w blasze, albo w salaterce. Niekoniecznie muszą one lądować na śmietniku a nawet nie powinny znaleźć się w koszu z odpadami ze względu na sumienie, bo wielu ludzi na świecie głoduje nie mając niczego do jedzenia. Produkty te z powodzeniem mogą poczekać w lodówce na jutrzejszy posiłek lub w zamrażalce na przygotowanie posiłku za kilka dni lub nawet za kilka tygodni.